صفحه اصلی فوتبال کفاشیان: در مجمع هیچ فدراسیونی در جهان کاپیتان‌ها و مربیان ملی نیستند

کفاشیان: در مجمع هیچ فدراسیونی در جهان کاپیتان‌ها و مربیان ملی نیستند

درج کننده خبر: خبرنگار ورزش ما
منبع: ورزش ما
کفاشیان: در مجمع هیچ فدراسیونی در جهان کاپیتان‌ها و مربیان ملی نیستند
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی این فدراسیون در خصوص انتخابات روز 25 اسفند صحبت‌هایی را در یک برنامه تلویزیونی انجام دادند.
کد خبر: 279680 تاریخ خبر: چهارشنبه, 23 بهمن 1398 ساعت: 13:18:49 بازدید: 96
به گزارش وبسایت خبری ورزش ما؛ عبدالرحمن شاه حسینی  رییس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال امروز میهمان برنامه سلام صبح بخیر شبکه سوم بود و  علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال نیز در این برنامه با گفت‌و‌گوی تلفنی درباره ابهامات در انتخابات پیش روی این فدراسیون به صحبت پرداخت پرداخت.

* یکی از اتفاقاتی که در اساسنامه فدراسیون افتاده این است که هرکسی که می خواهد برای انتخابات شرکت کند باید از 10 نفر از بین 75 عضو مجمع در فدراسیون فوتبال امضا بگیرد. با این شرایط علی دایی و مهدی مهدوی کیا و همه چهره ها می توانند کاندید شوند؟


شاه حسینی: از تاریخ تولد این قوانین تا امروز 12 سال می گذرد و نتیجه انتخابات این اساسنامه فعلی همین اوضاعی است که در  مدیریت فوتبال می بینید و اگر یک رفراندوم بین فوتبالی ها کسانی که خاک فوتبال را خورده اند و زحمت کشیده اند استعلام کنید آنها رضایت ندارند و انعکاس این موضوع در فضای مجازی نیز هست. بندی که گذاشته اند یک انحصار است و خانی است که هرکسی نتواند ثبت نام کند. من هرچه نگاه و مطالعه کردم دیدم چنین مانعی در انتخابات فوتبالی کشورهای دیگر نداریم. اخیرا نگاه کردم دیدم رییس فدراسیون آلمان را 250 نفر از اهالی فوتبالی که در مقرراتشان نوشته انتخاب می کنند. ولی ما برخلاف ذات انتخابات که همه می توانند شرکت و ثبت نام کنند و بعد از بررسی صلاحیت های عمومی و اختصاصی که در انتخابات مختلف هست به مراحل بالاتر می روند. من یک سوال از کسانی دارم که این اساسنامه را با هر هدفی تدوین کرده اند. کدام مدیر کاربلدی که برای خود شانی قائل است و او را قبول دارند می پذیرد که در ابتدای کار لابی کند؟ قبل از ورود به انتخابات رییس فدراسیون را 10 نفر  از اعضا باید پیشنهاد کنند و سایر اعضای هیات رییسه 5 معرفی باید داشته باشند. کدام آدمی که برای خود شان و شخصیت قائل است این فرم ها را دست می گیرد و گدایی پیشنهاد می کند. نه تنها علی دایی وعلی دایی های زیادی که در فوتبال داریم، تحصیل کرده های فوتبال، زحمتکشان و مدیران و... هیچکس با وجود این اساسنامه نمی آید و برایشان کسر شان است. کسی که می خواهد برود و امضا جمع کند مطمئن باشید توقعی از سوی کسی که او را پیشنهاد می کند هم ایجاد می شود. خود من دو دوره قبل کاندیدای فدراسیون فوتبال بودم وقتی برنامه هایم را در 30 صفحه نوشتم و لزوم وجود حقوقدان را در آن نوشته بودم دیدم اصلا فایده ای ندارد، روزی که به مجمع می رفتم دیدم همه آقایان با احترامی که برایشان قائل هستم و مرا می شناسند به من می گفتند چه کار کردی که اینجا آمده  ای؟ یعنی کسی را دیده ای؟با کسی صحبت کردی؟ یعنی لابی کردی؟ من گفتم از این کارها در عمرم نکرده ام و نخواهم کرد. این بند یک مانع بسیار بزرگ و خلاف ذات هر انتخاباتی است. یعنی اگر کسی 9 امضا بگیرد هم نمی تواند وارد شود!
*شنیده ایم یکی از کاندیداها از بین 75 نفر عضو از 30 نفر امضا گرفته است و اینها دیگر به کسی نمی توانند امضا بدهند! این چه رقابتی است!؟ آیا به نظر شما ترکیب فعلی مجمع فوتبال قانونی است؟


ما قائده ای داریم که می گوید اجرای قانون بد بهتر از بی قانونی است. من این اساسنامه فدراسیون فوتبال را با احترامی که برای شخصیت حقیقی اعضا قائلم، 4 سال قبل در کمیسیون اصل 90 با نظر کارشناسی متخصصان فوتبالی اعم از روسای فدراسیون گذشته، بازیکنان و مربیان تیم ملی، اصحاب رسانه و... گفتیم این اساسنامه و 75 نفر بماند، 65 نفر دیگر هم به مجمع اضافه شوند و اساسنامه اصلاح شود تا دیگر کسی نتواند بگوید لابی و گروه بندی کرده اید. ما گفتیم کلیه روسای فدراسیون فوتبال بعد از انقلاب که در قید حیات هستند عضو این مجمع بشوند، یعنی 40 سال تجربه مدیریتی مستقیم بر فوتبال. از آقای ناصر نوآموز تا نهایتا آقای کفاشیان. دادکان، صفایی فراهانی و... گفتیم همه سرمربیان تیم ملی بزرگسالان که حدود 13 نفر می شوند عضو کنید. گفتیم کاپیتان های تیم ملی را که سابقه بیش از 20 مسابقه را دارند عضو کنید که رای دهنده شوند. بعضی از این اسامی چند جا حضور دارند و هم سرمربی و کاپیتان بودند. 10 نفر از بازیکنان تیم ملی ادوار به انتخاب اتحادیه. سه نفر از داوران فوتبال به انتخاب اتحادیه داوران و سه نفر از مربیان به انتخاب اتحادیه مربیان. روسای اتحادیه ها باشگاه ها، بازیکنان، داوران، مربیان و هواداران و رییس کانون هواداران که سرمایه اصلی در فوتبال هستند هم عضو شوند. رییس کمیته المپیک و دبیر کل هم اضافه شوند سه نفر از مدیران عامل باشگاه های ادوار که 10، 15 سال قبل موفق بودند. مجموعه اینها 65 نفر می شوند. در این صورت مطمئن باشید این مجمع با اسامی که شناسنامه و رزومه و تاریخ فوتبال هستند کامل می شود.
*اگر این تعداد افراد اضافه شوند که دیگر این اساسنامه قابل اجرا نیست و دوستان نمی‌توانند راحت رای بیاورند!
ما هم می خواهیم اجرا نشود. این خواسته به حق کسانی است که خودشان را مالک مشاع فوتبال می دانند و هستند. علی دایی ها، علی پروین ها، حسن روشن ها، جاسمیان، نوآموز و... می خواهند به این شکل باشند و اگر این اتفاق بیفتد دیگر شاهد این مسائلی که می بینید و اوضاعی که در فوتبال ما حاکم است و یک قضیه ساده مثل انتخاب سرمربی تیم ملی اینگونه می شود نخواهید بود.
*گفتید مربی تیم ملی. این را بگوئیم دیشب محمدحسین میثاقی در برنامه «فوتبال برتر» می خواسته با آقای اسکوچیچ صحبت کند و لحظه آخر از فدراسیون جلوی او را گرفته اند و انگار دارد دوباره داستان ویلموتس تکرار می شود که مربی را از دید رسانه ها پنهان کنند. امیدوارم روششان را عوض کنند.
این تخلف است. در قانون مطبوعات من مسئول که 31 سال سابقه دارم و با 7 رییس فدراسیون کار کرده ام می خواهم این را بگویم همیشه من خودم را چون قانونمند هستم مطابق قانون مکلفم دربرابر رسانه ها پاسخگو باشم. شما نماینده افکار عمومی و پلی بین مردم و مسئولان هستید.
*اعضای مجمع فدراسیون اغلب روسای هیات فوتبال ها هستند و فدراسیون فوتبال در انتخابات این هیات ها نقش دارد، چطور می شود باور داشت فدراسیونی که روی انتخاب یک نفر به عنوان هیات فوتبال نقش داشته، هیات فوتبال به فرد دیگری غیر از مسئولان فدراسیون رای بدهد؟
رابطه رئیس و مرئوسی برقرار است. به همان تعداد اعضای مجمع برمی گردیم و ترکیب فعلی مجمع و تعداد روسای هیات ها آنقدر موثر است که می تواند سرنوشت انتخابات را عوض کند. 4 سال یک رابطه رئیس و مرئوسه برقرار است و این فکر می کنم یک تعارض منفعت است و نمی توانند در این اساسنامه انتخاباتی داشته باشیم که این گروهی که رابطه خادم و مخدومی و رئیس و مرئوسی بینشان است سرنوشت انتخابات را رقم نزنند. تازه در این مسائل خود هیات ها هم در انتخاباتشان ابهامات زیادی وجود داشته است، چقدر از این هیات ها دوره شان تمام شده و دارند با سرپرستی ادامه می دهند. امروز باید یک چیز نو هم به شما بگویم و مطمئن باشید حرفهایی که من می زنم همه مستند است؛ زمانی که در کمیسیون اصل 90 کار می کردم گزارشی آمده بود که یکی از روسای هیات های فوتبال و بسیار موثر استانهای نزدیک ما، نزدیک انتخابات هیات فوتبال دوره های قبل کلیه اعضای مجمع استانی را با خانواده هایشان با هزینه فدراسیون فوتبال به زیارت مشهد مقدس اعزام کرده است. این چه زیارتی است؟ ما بلافاصله کتبا این رییس هیات را برای تحقیق در خصوص این گزارش دعوت کردیم. من چون کار قضایی کرده بودم، روشم این بود که اسناد و مدارک را همگی صورت جلسه کردیم و امضا گرفتیم. او اقرار کرد که من با هزینه هیات آنها را بردم. اصل این قضیه جرم و تخلف فوتبالی است. او در انتخابات رای بالایی آورد و الان هم هست! آن ترکیبی که من به شما گفتم بیاید اینها از این اکثریت این چنینی می افتد و این شائبه ها و سوءظن ها نسبی است و مطلق است. خیلی از اشخاص در مجمع هستند که مستقل عمل می کنند اما فوتبال ما که از تیمسار نوآموز، دادکان، دایی، مهدوی کیا و... نقشی در انتخابات آن نداشته باشند چگونه است!؟


کفاشیان: نه اصلا. به نظر من به هیچ عنوان در هیچ فدراسیونی در هیچ جای دنیا چنین چیزی نیست.


شاه حسینی: شما 8 سال رییس فدراسیون بودید، می توانید یک کشور را نام ببرید که مثل ما در فوتبال صاحب سبک است و کاندیدا باید از قبل برود کاسه گدایی دست بگیرد و از 10 نفر تایید بگیرد تا بتواند وارد انتخاب بشود؟
کفاشیان: این یک بحث دیگر است که آیین نامه انتخابات است و می تواند تغییر کند ولی به نحوی باید باشد که یکهو 50، 100 نفر نتوانند کاندید شوند و شرایط باشد که یکدفعه افراد نتوانند هجوم بیاورند و کاندید شوند. این به نظر من اشکال دارد.
*قضاوت را به مردم می سپاریم. آقای شاه حسینی صحبت پایانی تان را بفرمایید. 
اصراری بر این هست که این اساسنامه ناقص اجرا بشود تا فوتبالمان کسانی را که صاحب اصلی اش هستند و حق دارند بیرون در خانه شان نگه دارد و شایسته ها در خانه شان باشند و امروز ترس از برخی از لابی ها وجود دارد. ببخشید این اساسنامه آیه قرآن نیست که نتوانیم آن را اصلاح کنیم و ظرف یک ماه قابل اصلاح است و این اساسنامه را باید اصلاح کنند. مطمئن باشید آن زمان دامنه نفوذ اکثر گروه ها به این مجمع  کم خواهد شد.
*بازنشسته ها چگونه عضو شدند؟
قانون منع به کارگیری بازنشستگان که الان حاکم است می گوید به جز دستگاه ماده پنج قانون خدمات کشوری هر دستگاهی که به هر نحوی مستقیم یا غیرمستقیم از بودجه عمومی استفاده می کند افراد بازنشسته حق فعالیت در آن دستگاه را ندارد ولی این بحث بسیار مفصل است.


*آقای کفاشیان چرا چهره‌های مهم فوتبال از جمله مربیان، کاپیتان ها، روسای قبلی فدراسیون در این معادلات مجمع فدراسیون هیچ جایی ندارند؟ 
کفاشیان: فدراسیون فوتبال با اساسنامه تیپ آن که مشخص کرده و اکثر کشورهای دنیا به این شکل است، اعضای مجمع آن دست اندرکارانی هستند که در بدنه مدیریت فوتبال کار و خدمت می کنند و این اعضا هم نمایندگانی دارند، نماینده مربیان، ورزشکاران، داوران، ورزش بانوان و... در بین مجمع هست. اگر زمانی کانون ورزشکاران، مربیان و ... باشند نمایندگان آنها به مجمع می آیند و صحبت می کنند و رای می دهند. عضای مجمع دست اندرکاران بخش مدیریتی مجمع فوتبال هستند.
*خود شما دو دوره رییس فدراسیون فوتبال بودید و می دانید فدراسیون نقش بسیار اساسی در انتخابات هیات استانها دارند. چه تضمینی است که نقش فدراسیون در انتخابات روی رای های مجمع اثرگذار نیست؟ مثلا فکر کنید آقای علی دایی بخواهد برای ریاست فدراسیون کاندید شود او اصلا با این وضعی که وجود دارد شانسی دارد؟
اولا که فدراسیون نقش زیادی در روسای هیات استانها ندارد. آنجا هم به صورت مجمع است و حتی مدیر کل استان هم نقش زیادی ندارد، چون آنجا یک نفر کاندید می شود و روسای شهرستانها هستند.
*آقای کفاشیان شما می گویید فدراسیون نقشی در مدیریت ها ندارد؟
نه ندارد. فدراسیون آنجا یک رای است، مدیر کل استان یک رای است و اعضای مجمع از 40 تا 17، 18 نفر هستند. بیشتر شخص مطرح است که برنامه های خود را اعلام می کند. فدراسیون 10، 20 درصد موثر است اما نه آنقدر که شما می گویید. اینگونه نیست که انتسابی باشد و نفری را بگذارد بلکه انتخابی است. بالاخره افرادی باید باشند که از قبل علایق خود را نشان داده باشند و در کار اجرایی باشند. برای همین سابقه مدیریتی 10 یا 5 ساله ملاک است.
*اتفاقا این یکی از چیزهایی است که همه فوتبالی ها با آن مخالفند. آقای شاه حسینی شما گفته‌های آقای کفاشیان مبنی بر اینکه فدراسیون نقشی در انتخابات هیات ها ندارد و نمی شود گفت انتخابات مهندسی شده را قبول دارید؟!
شاه حسینی:
 اول انصاف حکم می کند یک نکته را درباره دوران مدیریتی کفاشیان بگویم که همه جا هم گفته ام. با اینکه منتقد درجه یک فدراسیون تحت مدیریت شما بودم تاب و توان شما در مقابل انتقادات بسیار عالی و بی نهایت بوده و بعد از شما این چنین نبوده است.  در گزارشی که از فوتبالی ها در مجلس جمع شد، یکی از پیشنهاداتی که به وزارت ورزش ارسال شد این بود که ترکیب مجمعی که شما مصوب کردید و لازم الاجرا است، 4 سال قبل یعنی 5 بهمن 94 این ترکیب بماند و همه افرادی هستند که الان سمت دارند! ما پیشنهاد کردیم تاریخ فوتبال ایران را نگفتیم آدم سیاسی بلکه کل روسای فدراسیون فوتبال به اضافه سرمربیان ایرانی تیم ملی و کاپیتان های تیم ملی، بازیکنان ادوار، پیشکسوتان، کانونهایی که قانونا ثبت می شود و مرتبط با فوتبال است همچون کانون هواداران با شرایط خاص طی تشریفات و احراز صلاحیت شوند. شما (کفاشیان) می دانید در هیچ مجمعی اتحادیه باشگاه ها حتی یک رای هم حق ندارند بدهند. اگر این ترکیب بیاید این شائبه ها از بین می رود. آنوقت می دانید چه اسامی در مجمع قرار می گیرد؟ 14 رییس فدراسیون از جمله خود شما عضو مجمع می شوید، این یعنی 40 سال تجربه.
کفاشیان: اصولا تمام مجامع کجا می آیند افراد قدیم را بیاورند؟ مجمع باید کسانی باشند که دست اندرکار فعلی باشند.
شاه حسینی: یعنی شما می فرمایید تیمسار نوآموز، محمد دادکان، صفایی فراهانی، علی پروین، علی دایی، حسن روشن، علی جباری، اینهایی که تاریخ فوتبال را ساختند و تحصیل کرده های فوتبالی که الان دکترای فوتبال دارند و علم مدیریتشان تصدیق بفرمایید از خیلی از کسانی که ثبت نام کرده اند چندین برابر بیشتر است، اینها هیچ نقشی در اداره تعیین متولیان فوتبال ما نداشته باشند؟ و فقط کسانی که الان به هر طریقی و روشی سمتی گرفته اند بیایند آینده فوتبال را مشخص کنند؟ از رسانه ملی خواهش می کنم، الان که دیر شد و 4 سال تعمدا این اساسنامه را اصلاح نکردند، منبعد رسانه ملی بیاید و از خود فوتبالی ها که مالک فوتبال هستند استعلام بگیرد و نظرشان را بپرسد. ما این فهرست را از رییس فدراسیون و بازیکن و مربی تیم ملی که آمده اند گرفته ایم و هیچ تعارضی با مقررات نوشته بین المللی ندارد که هیچ، مراجع بین المللی به ما آفرین خواهند گفت که ما مجمعمان را اینگونه تشکیل داده ایم.
کفاشیان: همانطور که عرض کردم اکنون نه تنها فدراسیون فوتبال بلکه همه فدراسیون های دیگر همین وضعیت را دارند. در خود فدراسیون فوتبال قبلا 30 رییس هیات و دو یا سه رییس باشگاه بود اما الان 30 و اندی اعضای باشگاه ها هستند که بدنه فوتبال کشور هستند.منظور این بود که این افراد باشند و افرادی که آقای شاه حسینی نام بردند هم اضافه شوند.

شما می توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
برچسب های مرتبط:
دیدگاه ها

لطفاً دیدگاه خود را با ما در میان گذارید...

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.