صفحه اصلی کشتی دبیر: اجازه نمی‌دهیم کشتی‌گیر‌سالاری در تیم ملی باب شود
توجهی به بهانه‌جوها نمی‌کنیم

دبیر: اجازه نمی‌دهیم کشتی‌گیر‌سالاری در تیم ملی باب شود

درج کننده خبر: خبرنگار ورزش ما
منبع: ورزش ما
دبیر: اجازه نمی‌دهیم کشتی‌گیر‌سالاری در تیم ملی باب شود
رئیس فدراسیون کشتی گفت که اجازه نمی‌دهد کشتی‌گیر سالاری در تیم ملی باب شود و کسی سوگلی نخواهد بود.
کد خبر: 305535 تاریخ خبر: چهارشنبه, 02 تیر 1400 ساعت: 13:41:17 بازدید: 64
به گزارش وبسایت خبری ورزش ما؛ و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، علیرضا دبیر توضیحاتی درخصوص چگونگی تدوین بندهای چرخه انتخابی مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان (2021 نروژ) ارائه کرد:

چرخه انتخابی تیم ملی فرآیندی تکمیلی اعم از برگزاری مسابقات انتخابی داخلی و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی در یک بازه زمانی چند ماهه و با نظارت کامل کادر فنی است تا کشتی‌گیران با طی کردن این چرخه، حضور در اردوها و حفظ آمادگی کامل، در نهایت به عضویت تیم ملی درآیند.

قوانینی که ماده و بند و تبصره نداشته باشد، بوی عدالت نمی‌دهد!

یکی از معضلاتی که سال‌هاست گریبان کشتی این مملکت را گرفته، گنگ بودن شیوه‌های انتخاب یا انتصاب ملی‌پوشان بوده است. به جرئت می‌گویم از زمانی که به عنوان کشتی‌گیر رده سنی نوجوانان، اخبار کشتی را رصد کرده‌ام و تا امروز، هیچ‌گاه و در هیچ سالی ندیده‌ام که کشتی‌گیران، مربیان، کشتی‌دوستان و ... به طور واضح و دقیق، از قبل بدانند که در صورت بروز چه نتایجی، ملی‌پوشان انتخاب خواهند شد. به همین خاطر در چرخه انتخابی مسابقات جهانی، فرمول‌هایی به طور دقیق، کارشناسی و فنی برای اوزان مختلف مطابق با شرایط آن وزن تدوین کردیم. از آنجایی که شرایط و کارنامه مدعیان هر وزن متفاوت بود، هر وزن ماده، بند و تبصره خود را داشت و با تمام وجودم بر این عقیده استوارم که در قانون‌نویسی و تدوین برنامه، اگر ماده و بند و تبصره‌های تخصصی وجود نداشته باشد، قوانین وضع‌شده بویی از عدالت نخواهد داشت.

تدوین چرخه انتخابی ساده نیست

شاید عده‌ای پس از مطالعه بندها و نکات و ...چرخه انتخابی مسابقات جهانی نروژ این عقیده را داشته باشند که متن و قوانین چرخه پیچیده بوده و می‌بایست ساده باشد که در جواب این عده یادآور می‌شوم هر کس بابت تدوین چرخه انتخابی دست به قلم شود و پای کار بیاید، متوجه خواهد شد که این کار اصلاً و ابداً ساده نیست و اتفاقاً پیچیده است؛ چرا که برای رعایت عدالت و اِعمال موارد فنی، نمی‌توان به کلی‌گویی و ساده‌انگاری پرداخت. وقتی قرار است جزئیات کارنامه مدعیان را مورد سنجش قرار داد، شیوه انتخاب، تخصصی خواهد شد و پُر از بند و نکته.

متن چرخه همه‌فهم است اما تخصصی

اینکه متن چگونگی ارزیابی عملکرد کشتی‌گیران در چرخه همه‌فهم باشد، یک بحث است و اینکه در متن ابهام وجود نداشته باشد، بحثی دیگر است. به واقع زمانی می‌توانیم بگوییم متن چرخه ابهام دارد که ورودِ موردی کرده و به عنوان مثال بگوییم منظور از فلان بند چیست؟ یا اینکه فلان بند با فلان نکته همخوانی ندارد. پس پیشنهادم به کارشناسان و کشتی‌دوستان این است که فراموش نکنند متن چرخه انتخابی، یک متن کاملاً تخصصی است که راجع به هر بند آن، هم‌اندیشی و مشورت شده و کارنامه مدعیان مورد بررسی قرار گرفته است. وقتی با این دید به مطالعه بندهای یاد شده بپردازیم، متوجه می‌شویم که همه‌فهم بوده و ابهامی در آن وجود ندارد.

دو مسیر مجزا در نروژ به هم متصل می‌شود

از آنجایی که پدیده کرونا باعث شد مسابقات کشتی در سراسر جهان به تعویق افتاده و تقویم اتحادیه جهانی دائماً با تغییر همراه شود، نتوانستیم چرخه اصلی انتخابی را که عددمحور و تقویم‌محور بود، اجرا کنیم که با این وجود، دو مسیر برای مسابقات جهانی نروژ تعریف شد. مسیر اول مسیر انتخابی المپیک بود که در نهایت شش ملی‌پوش المپیکی پس از یک کورس بلندمدت صاحب دوبنده تیم ملی شدند. مسیر دوم از جام تختی استارت خورد که در این جام به‌جز مدعیان المپیکی، تمام موجودیت کشتی آزاد ایران به میدان آمد و در هر وزن میان چندین مدعی، از کشتی‌گیر سرشناس تا گمنام، از جوان 17 ساله تا کشتی‌گیر سی‌وچند ساله به میدان آمدند. در نهایت هر 10 قهرمان جام تختی وارد مراحل دوم و سوم انتخابی (جام‌های علی‌اف، یاشاردوغو و مسابقات قهرمانی جوانان جهان) شدند و در برخی از اوزان، با توجه به بررسی بضاعت فنی آن وزن، به نفرات دوم هم مجوز حضور در مراحل یاد شده داده شد که این کار بر اساس بررسی‌های دقیق و کارشناسی کارنامه مدعیان شکل گرفت.

با این تفاسیر بسیار متعجبم که برخی از دوستان نوشته یا گفته‌اند که چرا به تمام مدعیان بهایی داده نشده است. سوال بنده از تمامی اعضای خانواده کشتی این است که آیا فقط یک کشتی‌گیر، تأکید می‌کنم فقط یک کشتی گیر در ایران وجود دارد که بگوید من بی‌شکست بوده‌ام و مرا در چرخه به بازی نگرفته‌اند؟ آیا کشتی‌گیری وجود دارد که در جام تختی اول شده باشد و جایی در چرخه انتخابی جهانی نداشته باشد؟!

المپیک یک مرحله از چرخه مسابقات جهانی است

اینکه گفته می شود مدال آوران المپیک چرا به‌صورت مستقیم در مسابقات جهانی حضور می‌یابند، به هیچ عنوان کارشناسی نیست و خود المپیک یکی از مراحل چرخه انتخابی مسابقات جهانی محسوب می‌شود. کشتی‌گیری را که در یک کورس انتخابی چند ماهه از رقبایش پیشی گرفته، المپیکی شده، در المپیک با آن سطح بالا کسب مدال کرده و حقانیتش را ثابت می کند، کدام عقل سلیم در فاصله کمتر از یک ماه دوباره مجبور به حضور در مسابقات انتخابی می‌کند تا با جسمی مچاله و روح و روانی آسیب‌دیده، در مسابقات جهانی سر وزن قانونی به مصاف رقبایش برود؟!

در این مورد امثال یزدانی و زارع به علت عقب‌ماندگی رقبا از آنها، شرایط ویژه‌ای دارند و علت عدم ورود رضا اطری به چرخه مسابقات جهانی با وجود کسب مدال در المپیک، شرایط خاص بدنی و سنگینی وزن این ملی‌پوش المپیکی ماست. با در نظر گرفتن موارد علمی صلاح نیست او طی کمتر از دو ماه، دو بار سر وزن قانونی برسد.

به بهانه‌جوها توجهی نمی‌کنیم

دوست دارم موضوعی مهم را هم خطاب به کارشناسان بازگو کنم و هم به کشتی‌گیرانی که طی روزهای گذشته از طریق تماس تلفنی یا پیامک و ...گله‌مندی خود را ابراز کرده کرده‌اند. البته برای رعایت احترام این عزیزان، نامی از کسی نمی‌برم. به‌صورت کلی یادآور می‌شوم کشتی‌گیری که با وجود شکست در مسابقات انتخابی به‌خاطر مصدومیت حریفش در اردو ملی‌پوش می‌شود، پس از حذف در مسابقات جهانی به‌خاطر اعلام دوپینگ حریفانش صاحب سهمیه المپیک می‌شود و در مسابقات انتخابی صربستان می‌بازد، در لیگ می‌بازد، در جام تختی با وجود غیبت دو حریف اصلی‌اش باز هم می بازد، آیا باز هم باید در چرخه انتخابی تیم ملی قرار بگیرد؟ البته باید بگویم ایشان در زمره با‌اخلاق‌ترین کشتی‌گیران و عزیز ماست.

یا کشتی گیری که قبل از مسابقات جهانی نورسلطان بارها در تورنمنت‌های خارجی حضور یافته و هیچگاه اول نشده، در جام تختی هم با وجود غیبت دو حریف اصلی‌اش باز در فینال مغلوب یک مدعی تازه‌وارد می‌شود، هیچگاه نمی‌تواند معترض شود چرا بازنده 19 ساله‌اش در صورت کسب مدال جوانان جهان، شانس انتخاب خواهد داشت؟ اگر قرار است نفر چهارم یک وزن را که بارها فرصت حضور در میدان‌های خارجی داشته و هیچ‌گاه طلا به دست نیاورده، باز مورد توجه بی‌حساب و کتاب قرار دهیم، ترجیح می‌دهیم این فرصت را به یک جوان جویای نام بدهیم تا شانس خود را محک بزند.

هیچ کشتی‌گیری تافته جدا بافته نیست!

به یاری خدا اجازه نمی‌دهیم کشتی‌گیرسالاری در تیم ملی باب شود. هیچ کشتی‌گیری سوگلی و تافته جدا بافته نیست و اگر به کشتی‌گیری بها داده شده، مزد عملکرد خودش را گرفته است. اگر کشتی‌گیری از چرخه حذف شده، به‌خاطر قبول شکست در میادین مختلف بوده است.

به عنوان مثال حسن یزدانی در صورتی که چرخه اصلی به‌صورت عددی برگزار می‌شد، بواسطه مدال طلای مسابقات جهانی نورسلطان، قهرمانی در انتخابی صربستان، طلای قهرمانی آسیا و کسب پیروزی در انتخابی المپیک با کامران قاسم‌پور، هزار امتیازی می‌شد و حتی با وجود شکست در المپیک، هیچ حریفی حتی نصف او هم امتیاز نداشت تا با یزدانی مصاف کند؛ همانطور که روس‌ها در سال 2019 سعدالله‌اف را به واسطه اختلاف فاحش با رقبایش در سه مسابقه رسمی قهرمانی اروپا، بازی‌های اروپایی و مسابقات جهانی به میدان فرستادند. با این وجود چون جام تختی را یک معبر اصلی برای مسابقات جهانی در نظر گرفتیم و این موضوع را از قبل اعلام کردیم، هادی وفایی‌پور که پیش از این جزو مدعیان نبود، در صورت درخشش در جام علی‌اف شانس ملی‌پوش شدن (در صورت حذف یزدانی از المپیک) خواهد داشت و متعجبم از اینکه برخی گفته‌اند یزدانی از قواعد چرخه مستثنی است!

یا در سنگین وزن امیرحسین زارع، مزد درخشش‌های متوالی خود در مسابقات بین‌المللی و خارجی را گرفته و با کسب مدال‌های طلا در مسابقات ایتالیا و لهستان و عبور از سد چهره های نامداری چون پتریاشویلی، ماخوف،گُویازدوسکی و... ثابت کرده عملکرد بین‌المللی‌اش قابل توجه است. او با عملکرد درخشانش در لهستان ثابت کرد در صورت عدم ابتلا به کرونا، در قهرمانی آسیا هم طلا می‌گرفت و به پشتوانه این مدال‌های قهرمانی در رقابت‌های جوانان و امیدهای جهان، مشخص است که زارع از رقبای داخلی خود در عرصه‌های بین‌المللی پیشی گرفته و وقتی حریفان مستقیم داخلی‌اش به شکست‌های سریالی مقابل کشتی‌گیران گمنام خارجی در مسابقات مختلف تن می‌دهند، نمی‌توان صرفاً به یک کارنامه در مسابقات داخلی بسنده کرد. خوبی چرخه این است که پس از درخشش در مسابقات داخلی می‌بایست در تورنمنت‌های خارجی روی این شایستگی مُهر تأیید و ثبات زد و در چنین فضایی، این بار عباس فروتن با کسب مدال طلای جام تختی و در صورت تکرار این موفقیت در جام علی‌اف، شانس حضور در انتخابی درون اردویی (در صورت حذف زارع از المپیک) را پیدا خواهد کرد.

در سایر اوزان هم وضع به همین منوال است و هیچ کشتی‌گیری با هیچ کارنامه درخشانی بیرون از چرخه نمانده است. ضمناً آن عده‌ای که نگران اجحاف در حق امثال امیرمحمد یزدانی هستند، خبر ندارند که او با قدی بلند و کیلوهای اضافه، دیگر کشتی‌گیر وزن 65 کیلوگرم نیست و از این پس باید شانس خود را در اوزان 70 و 74 کیلوگرم بیازماید.

از طرح سوالات تخصصی و کارشناسی استقبال می‌‌کنیم

این موضوع را بارها گوشزد کرده‌ام که همواره از طرح سوالات فنی و دقیق و نه کلی‌گویی و غیرکارشناسی استقبال می‌کنم و بی‌صبرانه مشتاق هستیم با سوالات یا نقدهای تخصصی کارشناسان عزیز مواجه شویم تا به‌صورت مصداقی و موضوعی، پاسخ را تقدیم‌شان کنیم.

سوالاتی از این قبیل که چرا در حالات مختلف، تعداد کشتی‌های درون اردویی متفاوت است. چرا فلان کشتی‌گیر در صورت کسب مدال طلای جام علی‌اف ملی‌پوش می شود اما کشتی‌گیری دیگر با کسب مدال طلای جام علی‌اف، باید در مبارزه درون اردویی حاضر شود؟ و یا چرا کشتی‌گیری فقط در صورت کسب مدال در جام علی‌اف از این شانس برخوردار است که در انتخابی درون اردویی کشتی بگیرد و کشتی‌گیری دیگر حتی با وجود حذف از جام علی‌اف، شانس ملی‌پوش شدن دارد؟ انتظار چنین سوالاتی را دارم تا با ارائه پاسخ‌های دقیق و فنی ثابت کنم بند به بند چرخه انتخابی نروژ ماحصل ساعت‌ها هم‌اندیشی و بررسی کارنامه مبارزات داخلی و خارجی مدعیان و به خرج دادن وسواس در اِعمال ریزترین نکات فنی و عدالت‌محور بوده است. اگر کسی قادر است با یک متن سه خطی و بدون بند و ماده و نکته و تبصره، فرمولی دقیق، فنی و عدالت‌محور در خصوص انتخاب ملی‌پوشان ارائه دهد، با آغوش باز آن را پذیرفته و اجرا خواهیم کرد!

فقط انتخابى تیم ملى کافى نیست. کشتی‌گیران حتماً باید در تورنمنت‌های بین‌المللی محک بخورند و شرایط آنها در یک بازه زمانی مشخص بررسی شود. به همین دلیل در این شرایط سخت اقتصادى و کرونا، با نفرات کامل در اکثر تورنمنت‌ها شرکت کردیم و کشتی‌گیران را محک زدیم. مسابقات علی‌اف نیز جزئی از چرخه انتخابی تیم ملی است، اما برای سه نفر از کشتی‌گیران ما به دلیل مشکلات شخصی مختلف، برای حضور در این جام ویزا صادر نشد. بلافاصله شب گذشته (سه‌شنبه) پاسپورت آنها از سفارت روسیه گرفتیم و صبح  امروز برای حضور در جام یاشاردوغو راهی ترکیه  شدند. حتى زرین‌پیکر را نیز به دلیل اینکه حریف مستقیم تیموری در جام علی‌اف بود، نیز راهی ترکیه کردیم.

اینکه کشتی‌گیری با یک کشتى اول شود، قابل قبول نیست. باید طى یک فرایند چندماهه انتخاب شده و در چرخه حضور در رقابت‌های  بین‌المللى یک مکمل واجب به شمار می‌رود و دیگر مانند گذشته، برگزاری یک رقابت انتخابی در خرداد ماه جوابگو نیست.
شما می توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
دیدگاه ها

لطفاً دیدگاه خود را با ما در میان گذارید...

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.