صفحه اصلی فوتبال کوهی از بدهی بر سر راه فدراسیون
بدهی 35 میلیاردی به دستیاران ویلموتس

کوهی از بدهی بر سر راه فدراسیون

درج کننده خبر: خبرنگار ورزش ما
منبع: ورزش ما
کوهی از بدهی بر سر راه فدراسیون
بعد از اینکه فدراسیون فوتبال در پرونده ویلموتس به پرداخت بیش از 6 میلیون یورو محکوم شد حالا مشخص شده در رای اولیه دستیاران ویلموتس نیز این فدراسیون محکوم به پرداخت بیش از یک میلیون و چهارصد هزار یورو شده است. بدهی های مدیریت قبلی تبدیل به کوهی بزرگ در مسیر فدراسیون فوتبال شده است.
کد خبر: 300844 تاریخ خبر: شنبه, 18 اردیبهشت 1400 ساعت: 09:26:32 بازدید: 108
به گزارش وبسایت خبری ورزش ما؛  بدهی های مدیریت قبلی تبدیل به کوهی بزرگ در مسیر فدراسیون فوتبال شده است.

*حکم دستیاران ویلموتس
فدراسیون فوتبال طی روزها و هفته‌های گذشته شوک دیگری از دوران حضور مارک ویلموتس در ایران دریافت کرد. حکم دستیاران بلژیکی و اسپانیایی این سرمربی در دوران حضور در ایران از سوی فیفا ارسال شده که هر کدام از مربیان این فدراسیون را ۷۰۰ هزار یورو و در مجموع یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو محکوم کردند. با توجه به نرخ یورو در بازار ایران، محکومیت جدید فدراسیون فوتبال بیش از ۳۵ میلیارد تومان برای شهاب‌الدین عزیزی خادم و همکارانش آب می‌خورد. البته فدراسیون فوتبال همانند پرونده مارک ویلموتس، نسبت به حکم دستیاران وی هم اعتراض دارد و این پرونده را در دادگاه داوری ورزش دنبال خواهد کرد.
*واکنش
غلامرضا رفیعی، مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال با تایید این محکومیت، گفت: بله حکم به فدراسیون فوتبال رسیده و آن را تایید می‌کنم. وی درباره زمان اعتراض به این حکم نیز افزود: حکم صادر شده و ما تقاضای گراند حکم را از فیفا کرده‌ایم و با وصول آن، در مورد اعتراض به آن حکم به دیوان حکمیت ورزشی تصمیم گیری خواهیم کرد. مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال، ادامه داد: اعتراض ما به محکومیت پرونده مارک ویلموتس به دادگاه حکمیت ورزش رفته و روزهای چهارم و پنجم تیرماه سال جاری این دادگاه برگزار خواهد شد تا تکلیف آن پرونده نیز مشخص شود.
*بیانیه
این محکومیت در شرایطی است که در روزهای گذشته، ساختمان فدراسیون فوتبال نیز به علت بدهی به شستا بابت استقراض برای پرداخت طلب ویلموتس، بر باد رفت. فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه‌ای، رفتار شستا در قبال بدهی این فدراسیون را خارج از عدل و انضاف دانست و از تظلم‌خواهی به رییس قوه‌قضاییه و رییس سازمان بازرسی کل کشور خبر داد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «نظر به اینکه شرکت پتروشیمی فناوران پس از رفع تعهد ارزی اقدام به پرداخت ۲ میلیون یورو کرده است و به موجب مقررات و سیاست های ارزی، مبنای محاسبه، تسویه و پرداخت معادل ریالی آن مبلغ، به نرخ ارز نیمایی در روز رفع تعهد بانک مرکزی می باشد، لذا جمع بدهی فدراسیون فوتبال به شرکت سرمایه گذاری شستا در روز رفع تعهد ارزی، رقمی در حدود ۲۵ میلیارد تومان محاسبه و در دفاتر قانونی شرکت پتروشیمی فناوران و شرکت سرمایه گذاری شستا و فدراسیون فوتبال ثبت گردید که وفق مقررات قانون تجارت مناط اعتبار قانونی برای مراجع قضایی و نظارتی است. در همین راستا، شرکت سرمایه گذاری شستا نه تنها مبلغ کل بدهی به میزان ۲۵ میلیارد تومان بلکه ۴ میلیارد تومان اضافی (جمعا ۲۹ میلیارد تومان) را نیز از فدراسیون فوتبال دریافت کرده است که تمامی اسناد آن نزد طرفین موجود بوده و به طور کامل در دفاتر قانونی طرفین ثبت شده است. ا عنایت به مراتب فوق، شرکت سرمایه گذاری شستا نه تنها بیشتر ازمبلغ کل مطالبات خود را از فدراسیون فوتبال دریافت کرده است بلکه علاوه بر رفع تعهد ارزی ( لزوم برگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور) اقدام به مطالبه وجه چک ۲ میلیون یورویی (امانی) فدراسیون فوتبال از طریق طرح دعوی حقوقی نیز کرده است که خلاف موازین قانونی و عدل و انصاف است. متاسفانه دفاعیات نماینده حقوقی فدراسیون فوتبال مورد عنایت دادگاه محترم قرار نگرفت و در حالیکه فدراسیون هیچ بدهی دیگری به شرکت سرمایه گذاری شستا و شرکت پتروشیمی فناوران ندارد حکم به محکومیت فدراسیون فوتبال به پرداخت ۲ میلیون یورو دیگر نیز صادر و در اجرای آن، اقدام به توقیف و سپس انتقال ۶ دانگ ساختمان فدراسیون فوتبال و ۳ دانگ ساختمان باشگاه پرسپولیس بنام خود کرده است. از اینرو، فدراسیون فوتبال به طور قطع مراتب تظلم خواهی نسبت به حکم صادره از دادگاه عمومی حقوقی تهران را به استحضار ریاست محترم قوه قضاییه و ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور رسانده و خواهان پیگیری و اتخاذ تصمیم شایسته قانونی آنان در این خصوص خواهد شد.»
*متهمان پرونده ویلموتس
روز 27 مرداد ماه سال گذشته رأي صادره از سوي فيفا محکوميت سنگين و تاريخي فدراسيون فوتبال ايران را نشان داد. هرچند پس از انتشار خبر محکوميت فدراسيون فوتبال در اين پرونده، سريعا تکذيبه‌اي روي سايت فدراسيون منتشر شد، با اين حال انتشار مستندات رأي موردنظر نشان مي‌دهد فيفا ويلموتس را برنده اين پرونده اعلام کرده است.‌ طبق اين رأي فدراسيون فوتبال محکوم به پرداخت شش ميليون و 137 هزار و 500 يورو به سرمربي بلژيکي سابق تيم‌ملي شده و ملزم به پرداخت پنج درصد جريمه هم است. ضمن اينکه فدراسيون فوتبال کشورمان بايد پنج هزار فرانک سوئيس هم به فيفا بابت هزينه دادرسي پرداخت کند. در مجموع با احتساب پنج درصد جريمه و همچنين پنج هزار فرانک هزينه دادرسي، فوتبال ايران رقم سنگين شش ميليون و 449 هزار يورو بايد پرداخت کند. روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور در اولین روز از شهریور ماه سال گذشته نوشت: «با اتمام بررسی‌ها در پرونده اقدامات دخیل در موضوع قرارداد فدراسیون فوتبال با سرمربی سابق تیم ملی، این گزارش نهایی و امروز برای دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال شد. در این گزارش، پرونده 8 نفر به اتهام اهمال منجر به تضییع و ایجاد دین بر ذمه فدراسیون و ورود خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی و تضییع آنها به دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال شد.»حال سوال اینجا است با توجه به سنگینی رای ویلموتس و دستیارانش و احتمال ضعیف برنده شدن ایران در پرونده حقوقی به واسطه قرارداد بدی که فدراسیون وقت ایران با این مربیان منعقد کرده است پرونده متهمان این قرارداد به کجا رسیده است!
*درآمد؟
با توجه به ماجرای شستا و شرکت های زیر مجموعه اش دریافت قرض از شرکت های دولتی و بورسی و پرداخت بدهی های چند میلیون یورویی فدراسیون فوتبال در هاله ای از ابهام قرار دارد. بدون شک مهمترین منبع درآمد فدراسیون فوتبال پاداش حضور در جام جهانی خواهد بود پاداشی که با توجه به ضعف مدیران قبلی فدراسیون، نتایج ضعیف تیم ملی و به دلیل میزبانی بحرین در مسابقات مقدماتی جام جهانی قطعی نخواهد بود.
شما می توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
دیدگاه ها

لطفاً دیدگاه خود را با ما در میان گذارید...

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.