صفحه اصلی فوتبال نوآموز: با این مجمع، هر کس بیاید فرقی با تاج ندارد
قلعه‌نویی لطمه می‌بیند

نوآموز: با این مجمع، هر کس بیاید فرقی با تاج ندارد

درج کننده خبر: خبرنگار ورزش ما
منبع: ورزش ما
نوآموز: با این مجمع، هر کس بیاید فرقی با تاج ندارد
کد خبر: 278581 تاریخ خبر: دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت: 17:59:22 بازدید: 139
به گزارش وبسایت خبری ورزش ما؛ شایعه حضور همزمان امیر قلعه‌نویی روی نیمکت سپاهان و تیم ملی، ما را به حدود سه دهه قبل برد. جایی که ناصر نوآموز ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده داشت و از علی پروین که سرمربی پرسپولیس بود، روی نیمکت تیم ملی ایران هم استفاده کرد. موضوعی که حالا با انتشار شایعه مربیگری قلعه‌نویی در تیم ملی و سپاهان تازگی پیدا کرده. نوآموز درباره آن انتخاب صحبت می‌کند و اینکه حالا فوتبال حرفه‌ای شده و یک مربی در اواسط فصل نمی‌تواند در دو پست حساس فعالیت کند.

 

*بحث حضور همزمان امیر قلعه‌نویی روی نیمکت سپاهان و تیم ملی از مدت‌ها قبل مطرح است. حدود 30 سال قبل، شما به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال چنین تصمیمی گرفتید و از علی پروین که سرمربی پرسپولیس بود، همزمان روی نیمکت تیم ملی استفاده کردید. به عقب برگردید و درباره آن تصمیم صحبت کنید.

علی پروین حدود سه، چهار سال روی نیمکت پرسپولیس و تیم ملی نشست و البته حقوقی هم از ما نگرفت. در این سال‌ها با تیم ملی قهرمان پکن شد و روزهای خوبی را برای فوتبال ما رقم زد.

 *چطور شد چنین تصمیمی گرفتید؟

من چون در اداره اتباع خارجی بودم، آنها را خوب می‌شناختم. می‌دانستم نیت تمام خارجی‌ها این است که بهره‌برداری کرده و در هر شغلی که هستند منافع خودشان را در نظر بگیرند. به همین دلیل مخالف حضور سرمربی خارجی روی نیمکت تیم ملی بودم و الان هم معتقدم باید این مسیر را برویم و از مربیان داخلی حمایت کنیم. باید کسانی را پیدا کنیم که واجد شرایط باشند و حتی اگر شکست هم بخورند، پشت آنها بایستیم و حامی‌شان باشیم.

*فعالیت‌های علی پروین در پرسپولیس و تیم ملی تداخل پیدا نمی‌کرد؟

نه، تداخل پیدا نمی‌کرد چون مربیان دیگری چون محمد مایلی‌کهن در پرسپولیس بودند و کارها را انجام می‌دادند. پروین هم بیشتر به فکر تیم ملی و بازی‌هایش بود. اتفاقاً نتیجه هم گرفتیم و البته کاری کردیم که تماشاگران هم به ورزشگاه می‌آمدند و از تیم ملی حمایت می‌کردند. وقتی مربی ایرانی روی نیمکت باشد، تیم ملی هویت ایرانی خواهد داشت.

*الان هم موافق حضور همزمان امیر قلعه‌نویی در سپاهان و تیم ملی هستید؟

الان نه چون اواسط کار است و اگر قلعه‌نویی هر دو جا باشد لطمه می‌بیند. بنابراین بهتر است از یک گروه دیگر استفاده کنند یا قلعه‌نویی فقط روی نیمکت تیم ملی بنشیند تا این دوره تمام شود.

*مگر علی پروین وسط کار هدایت دو تیم را به دست نگرفت؟

چرا اما آن زمان فوتبال آماتوری داشتیم که مثل حالا حرفه‌ای نشده بود. پول نبود، بازیکنان رام بودند و حرف سرمربی را گوش می‌کردند. الان نمی‌شود چنین کاری انجام داد.

*یعنی اگر سپاهان رضایت نداد، بهتر است سراغ گزینه دیگری بروند؟

صد در صد. الان علی دایی می‌تواند به تیم ملی کمک کند. بچه‌های دیگر هم همینطور. اگر مربیان داخلی پشت هم باشند، می‌توانند موفق باشند و حتی تیم ملی را به جام جهانی ببرند.

*به جز دایی چه گزینه‌های دیگری را تأیید می‌کنید؟

یحیی گل‌محمدی، حسین فرکی و مجید جلالی. مربیان دیگری هم هستند که الان به ذهنم نمی‌آیند. هر کدام از اینها که باشند باید دفاع کرد تا جا بیفتند. باید مربی ایرانی بگذارند و نترسند. نهایتش این است که به جام جهانی نمی‌رویم و سه بازی خارجی انجام نمی‌دهیم. منتهی خودکفا می‌شویم و این اتفاق خوبی برای فوتبال ایران خواهد بود.

*اما نمی‌شود منکر توانایی‌ مربیان خارجی هم شد.

من که نمی‌گویم مربی خارجی را بایکوت کنیم. می‌گویم فقط برای کار در باشگاه‌ها به ایران بیایند تا باعث پیشرفت شوند. باشگاه‌ها اگر امکان مالی داشته باشند و مربی خارجی استخدام کنند، تیم ملی هم می‌تواند از آن استفاده کند. شاید بپرسید چطور؟ چون مربی خارجی یک سال با بازیکن است، ایرادهای او را برطرف می‌کند و بعد یک مهره آماده را تحویل تیم ملی می‌دهد. آن وقت مربی ایرانی از علم و دانش مربی خارجی باشگاهی بهره‌برداری می‌کند و از بازیکنانی که ساخته شده‌اند در تیم ملی استفاده می‌کند. البته باز هم می‌گویم که اگر باشگاه درست و حسابی داشته باشیم که متأسفانه نداریم.

*برسیم به انتخابات فدراسیون فوتبال. به نظر شما چه کسی بیاید تا فوتبال را از این بحران نجات بدهد؟

باید 100 تا 150 نفر از جامعه فوتبال انتخاب کنند تا بیایند و نظر بدهند. نه اینکه رؤسای هیأت‌ها حق رأی داشته باشند. به نظر من جای آنها را می‌توان با خبره‌هایی از هر استان پر کرد که عمر خود را در فوتبال گذاشته‌اند. این افراد می‌توانند کارهای ابتدایی برای شکل‌گیری فدراسیون فوتبال را دنبال کنند و مقرراتی تعیین شود تا بر اساس آن انتخابات را برگزار کنند. الان هر کسی بیاید فرقی با آقای تاج ندارد.

*چرا؟

چون 40 تا رئیس هیأت فوتبال در مجمع حضور دارند که اکثراً انتصابی هستند. به آنها بگویند رأی را به چه کسی بدهید، می‌دهند و می‌روند. بنابراین معتقدم با شرایطی که مجمع دارد، یکی مثل تاج انتخاب می‌شود تا فدراسیون فوتبال را اداره کند.

*شما گزینه خاصی را نام نمی‌برید که بتواند بیاید و کار را به بهترین شکل ممکن انجام بدهد؟

آقای محمد دادکان در سطح بالایی است و می‌تواند رئیس فدراسیون فوتبال شود.

*اما بعید است دادکان برگردد و در انتخابات ثبت نام کند.

متأسفانه تشکیلات ساختاری فدراسیون فوتبال شکل نگرفته و دادکان هم به همین علت پا پیش نمی‌گذارد و نمی‌آید. یک مجمع درست و حسابی و متشکل از افراد خبره باید باشد تا انتخابات به بهترین شکل ممکن برگزار شود و کسی رأی بیاورد که بهترین باشد. ضمن اینکه کارها را باید کمیته‌های مختلف انجام بدهند و رئیس فدراسیون فوتبال فقط روی آنها نظارت کند. موضوعی که هرگز نمی‌بینیم، چون کمیته‌ها ضعیف هستند و عملاً نقشی در فدراسیون ندارند. رئیس همه امور را به تنهایی انجام می‌دهد و در نهایت هم خسته می‌شود و کنار می‌رود. اینها نقاط ضعفی است که فدراسیون فوتبال ما دارد و باید برطرف شود که فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ بدهد.

 

 

 

 
شما می توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
دیدگاه ها

لطفاً دیدگاه خود را با ما در میان گذارید...

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.